8. Sınıf LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

LGS Matematik netleri nasıl artar? Sevgili öğrenciler, elde edeceğiniz puanı yükseltebilmek için matematik net sayısını olabilidiğince fazla yapmak durumundasınız. 8. Sınıfta yapılmakta olan LGS sınavındaki matematik netlerinizden memnun değilseniz, bu yazımızda sizlere netlerinizi nasıl arttırabileceğiniz konusunda bazı fikirler vereceğiz.

Öncelikle hedefiniz netlerinizi arttırmanın yanında LGS sınavında FULL yapmak olmalı yani 0 NETTEN 20 NETE çıkmak olmalıdır. biliyoruz birçoğunuz tabii ki 0 nette değilsinizdir ama belki 1 netlerdesiniz, 2 netlerdesiniz belki de henüz 10 netleri henüz geçebildiğiniz bir deneme sınavına giremediniz. Evet matematik netlerini arttırmak biraz zordur ancak planlı bir şekilde çok çalışan herkes yapabilir. Bu yüzden yapmanız gereken ilk iş “evet zor ama ben bunu yapabilirim” diyerek kendinizi ikna etmek. Gelelim matematik netlerini arttırmak için nasıl çalışmanız gerek sorusunu cevaplamaya:

Matematik Netleri Nasıl Artar

1- Günde 2,5-3 saatinizi matematik çalışmaya ayırmalısınız. (1 saat konu çalışma, 1,5-2 saat soru çözümü)

2- Anlamadığınız yerlerin üstüne üstüne gidin, konu anlatım videoları izleyin gerekirse saatlerce çalışın ama eksik bırakmayın. Matematikte her konu bir önceki konuyla bağlantılıdır. Eksik kaldığınız her konu sonraki konularda da eksik olmanıza sebep olacaktır. Unutma hedefin 20 NET

3- Eğer denemeden 0-3 net arası sonuç alıyorsanız:

  • Bu aralıkta netleriniz varsa konu eksiğiniz var demektir. Acilen eksik olduğunuz konuları tamamlamalısınız. Farklı kanallardan anlayana kadar bol bol konu anlatım videoları izleyin, gerekirse öğretmenlerinize sorun ama mutlaka konuyu öğrenin.
  • Konuyu iyice anladınız şimdi çokça temel düzeyde soruları çözerek temelinizi sağlamlaştırmaya. Bunu yaptığınızda göreceksiniz ki 0-3 arası olan net sayınız en azından 3-7 net arasına çıkmış olacak.
  • Buraya kadar her şey yolundaysa KENDİNLE GURUR DUYMALISIN, zor bir işi başarmaya başladın demektir sakın vazgeçme.

4- Eğer denemeden 4-7 net arası sonuç alıyorsanız:

  • Bu aralıkta netleriniz varsa konu eksiğinden çok temel düzey soruları çözmede sıkıntınız var demektir. Günlük konu çalışmayı biraz daha azaltıp (günde yarım saat 40 dakika olabilir) temel düzeyde soru çözmeye ağırlık vermeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu arada da her gün konu sonlarında yeni nesil sorulardan 5-15 arası soru çözmeye başlamalısın.

5- Eğer denemeden 7-11 net arası sonuç alıyorsanız:

  • Bu aralıkta netleriniz varsa aslında iyi bir nettesiniz demektir ancak bizim hedefimiz 20 NET yapmak bu net aralığı bizim için tabii ki yeterli değil:). Sizin fazla konu eksiğiniz yok az çok konuları halletmişsiniz diyebiliriz. Günlük 15- 20 dakika konu tekrarı yapabilirsiniz sonrasında belki 5-10 tane temel düzeyde soru çözüp yeni nesil soru çözmeye geçmelisiniz. Net sayınızı yukarılara çıkarmak için çokça yeni nesil sorusu çözmeli ve bu soruları çözerken de zaman tutmaya başlamalısınız. O halde napıyoruz; günün 2 saatinde ZAMAN TUTARAK Yeni Nesil Soru çözüyoruz.

6- Eğer denemeden 12-15 net arası sonuç alıyorsanız:

  • Konu eksiğiniz yok denilecek kadar azdır. O yüzden konu anlatıma çok fazla vakit harcamanıza gerek yok. 5-10 dakika gibi kısa sürede belki bir tekrar yapıp soru çözüme geçebilirsin. Eğer yeni bir konudan soru çözeceksen konunun iyice pekişmesi için 20 – 40 adet temel düzeyde soru çözebilirsin.
  • Her gün mümkün olduğu kadar çok süre tutarak yeni nesil soruları çözmelisin.
  • Her hafta en az 1 tane mümkünse 2 tane MATEMATİK DENEMESİ ÇÖZMELİSİN
  • Denemeyi çözdükten sonra yaptığın yanlışların üzerine gitmelisin.

7- Eğer denemeden 15-16 net üstü sonuç alıyorsanız:

  • Konuları halletmişsiniz, tebrik ederiz. Sizin yapmanız gereken 15,16 net yaptıktan sonra geri kalan soruları niçin yapamadım sorusunun üzerine gitmektir. Yapamadığınız ya da yanlış yaptığınız soruların çözümlerini öğrendikten sonra bir analiz edin o soruları nasıl kaçırmışsınız; konu eksiğiniz mi var, süre mi yetmedi vs.. denemelerdeki bu analizleri ara ara kontrol ederek konularda mı eksiğin var, süreyi mi iyi kullanamıyorsun bunları tespit et ve o sorunun üzerine git. Zaman yetersizliği ise zaman üzerine denemeler yap gibi gibi…

Evet genel olarak konuşursak sizin netlerinizi artıracak olan temel noktalardan biri DENEME ÇÖZMEK, bir diğeri de yapamadığınız, yanlış yaptığınız soruların üzerine gitmektir. Mutlaka ama mutlaka yapamadığınız soruların çözümlerini öğrenin. Unutmayın HEDEFİNİZ 20 NET ve inanın planlı bir şekilde günde 3 saat çalışarak bunu başarmak imkansız değil. Kendinize inanın ve hemen çalışmaya başlayın. Başardığınız zamandaki o haz da çalıştığınız bütün o günlere değecektir.

Şimdiden hepinize başarılar..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.