8. Sınıf LGS Türkçe Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

LGS Türkçe netleri nasıl artar? Sevgili öğrenciler, LGS Sınavında puanınızı yükseltebilmek için Türkçe net sayısını olabildiğince fazla yapmak durumundasınız. 8. Sınıfta yapılmakta olan LGS sınavındaki Türkçe netlerinizden memnun değilseniz, bu yazımızda sizlere netlerinizi nasıl arttırabileceğiniz konusunda bazı fikirler vereceğiz.

Öncelikle hedefiniz netlerinizi arttırmanın yanında LGS sınavında FULL yapmak olmalı yani “0 (sıfır)” NETTEN “20” NETE çıkmak olmalıdır. Biliyoruz, birçoğunuz tabii ki henüz bu kadar net yapamıyorsunuzdur. Belki de 10 neti geçebildiğiniz bir deneme sınavınız dahi olmamış olabilir. Evet Türkçe netlerini arttırmak biraz zordur ancak planlı bir şekilde çok çalışan herkes yapabilir. Bu yüzden yapmanız gereken ilk iş “evet zor ama ben bunu yapabilirim” diyerek kendinizi ikna etmek olmalıdır. Gelelim LGS Türkçe netlerimi nasıl arttırabilirim, nasıl çalışılır? sorusunu cevaplamaya:

Türkçe Netleri Nasıl Artar

1- Haftanın sadece bir iki gününde Türkçe sorusu çözmek değil her gün düzenli olarak çözmek önemlidir.
-Örneğin diyelim ki Pazartesi günü 300-350 Türkçe sorusu çözdünüz ve haftanın kalan günlerini diğer derslere ayırdınız;
-Diğer taraftan haftanın her günü 50 Türkçe soru çözerek bir haftada toplamda 350 Türkçe sorusu çözdünüz;
Sizce bu iki yöntemden hangisini uyguladığınızda daha kalıcı bir öğrenme sağlamış olursunuz? Tabii ki her gün düzenli olarak 50 soru çözmek haftanın bir günü 350 soru çözmekten daha faydalıdır.

2- İkinci adımda yapmanız gereken; düzenli soru çözme alışkanlığını kazandıktan sonra yanlış yaptığınız soruların sayısına takılmamak ve yanlışların doğrusunu mutlaka ama mutlaka öğrenmektir.
Diyelim 20 sorunun yarısını yanlış yaptınız ve ben nasıl full yapacağım diye düşünüyorsunuz? Düşünmeyin, kaç yanlış yaptığınızı şimdilik boşverin çünkü konuyu iyice kavrayabilmek için yanlış yapmak sizin yararınızadır, diğer taraftan yaptığınız yanlışların doğrusunu öğrenmeniz çok, çok önemlidir. Çünkü yaptığınız yanlışları sorarak, öğrenerek hem o konuda bilgi eksikliğiniz varsa fark edeceksiniz hem de doğrusunu öğrenince unutma ihtimaliniz çok azalacak. Aynı hatayı tekrarlama olasılığınız düşecek. (Yanlış yaparak kalıcı öğrenebiliriz.)

3- Okuma Alışkanlığı kazanmak. Bu madde de çok önemli bir maddedir. Çünkü okuma alışkanlığı kazanmak hem okuduğunuzu anlamayı sağlayacak hem de size zaman kazandıracaktır.
Okuma Alışkanlığını en iyi hangi şekilde kazanırız? Tabii ki KİTAP OKUyarak. 20 soruluk bir Türkçe sınavından hele de bir sorunun neredeyse yarım sayfayı ya da tüm sayfayı kapladığını düşünecek olursak full çekmek için hem hızlıca okumanız hem de okuduğunuzu hızlıca anlamanız lazım. Bunun için de en iyi formül boool bol OKUMAK.

4- Sürekli olarak iyi bildiğiniz konulardan değil en çok yanlışınızın olduğu konulardan soru çözün.
Sadece iyi bildiğiniz bir konudan her gün soru çözmek diğer taraftan anlamadığınız, yanlış yaptığınız bir konunun üzerine gitmemek size bir şey kazandırmaz. İyi olduğunuz konudan da unutmamak için soru çözmelisiniz ama ağırlıklı olarak en çok yanlış yaptığınız konudan soru çözmelisiniz.

5- Süre tutarak bol bol yeni nesil deneme yapın.
Türkçe sorularına çok fazla zaman harcayıp diğer derslerde zaman sıkıntısı çekmemek için kendinize deneme yaparken süre tutun.

Evet, genel olarak konuşursak sizin netlerinizi artıracak olan temel noktalardan biri DENEME ÇÖZMEK. Bir diğeri de yapamadığınız, yanlış yaptığınız soruların üzerine gitmektir. Mutlaka ama mutlaka yapamadığınız soruların çözümlerini öğrenin. Unutmayın HEDEFİNİZ 20 NET ve inanın planlı bir şekilde her gün 3-4 saat çalışarak bunu başarmak imkansız değil. Kendinize inanın ve hemen çalışmaya başlayın. Başardığınız zamanki o haz da çalıştığınız bütün o günlere değecektir.

Şimdiden hepinize başarılar..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.