Daha Hızlı Öğrenmenin 9 Yolu

Çalışıyorsunuz  ama odaklanma sorunu yaşıyorsunuz yada öğrenmeye çalıştığınız şeyleri öğrenmek zor mu geliyor. Çağımız o kadar hızlı ilerliyor ki bu hıza yetişebilmek için her şeyi daha hızlı öğrenmemiz gerekiyor. Tabi bunun için ilk önce beynimizi nasıl doğru kullanmamız gerekiyor bunu öğrenmemiz lazım. Bilim adamlarının daha hızlı öğrenme üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda elde ettikleri verilere dayanan onaylamış yolları 9 adımda sizlerle paylaşacağız. Böylece daha hızlı öğrenebileceksiniz.

  1. Elde etmeye çalıştığınız veriyi kendiniz öğrenmek için yoğun çaba içerisine girmeyin. Bu veriyi elde etmeyi daha önce tecrübe etmiş ve size rehberlik edebilecek kişilere ulaşın.
  2. Gözünüzde konuları büyütmeyin. Daha iyi anlayabilmek için görünen şeyleri parçalara ayırın.
  3. Odaklanırken bütüne değil parçalara ayırdığınız konulara tek tek odaklanın.
  4. Öğrenme ortamınızı hazırlayın. Kendinizi bir konuya en iyi odaklanacak konuma getirecek zemini hazırlayın. Bu psikolojikte olabilir fiziksel ortamda.
  5. Çok sevilen bir durum olmasa da öğrenmeye çalıştığınız konuyu belirli aralıklarla tekrar edin. Sürekli tekrar etmek belli bir süre sonra o konuyu düşünmeden yapabilmeyi sağlayacak ve öğrenme süreci hızlanacaktır.
  6. Sınavlara 2-3 gün kala çalışmaya başlamayın 🙂 Yapılan en büyük hatalardan birisidir bu yöntemle elde edilen veri beyin tarafından öğrenme olarak kabul edilmemekte ve ön belekte tutulmaktadır. Bir süre sonra bu verileri kaybetmeye başlarsınız. Bu yüzden çalışma süresini parçalara ayırarak her gün 1-2 saat çalışın.
  7. Elde ettiğiniz verileri tecrübe ederek gözden geçirin ve kendinize geri bildirim oluşturun. Geri bildirim aynı hataları tekrar yapmanıza engel olarak öğrenme sürecine direk etki eder.
  8. Öğrenme sürecine başladığınızda beslenmenize da dikkat etmeniz gerekir. Doğru beslenme ve yeterli ölçüde su tüketimi bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken konudur.
  9. Öğrenme sürecini sürekli hale getirin. Öğrenme sürecini yaşamınızda süreklilik arz eden bir yapı haline getirdiğinizde emeklerinizin de karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.