Ders Nasıl Çalışılır?

Ders nasıl çalışılır başlıklı yazımla sizlerle birlikteyim. Hangi derse ağırlık vermelisiniz? Hangi kitapları almalısınız ve daha fazlası! Çok sorduğunuz bu yazıların kendi düşüncelerime göre uygun cevaplarını sizinle paylaşıyorum.

Altın Kural: Planlı Çalış!

Öyle kafana göre ders çalışmak yok, bugün matematik çalıştın, yarın ne çalışacağını bugün belirlemelisin. MF isen matematik fizik ağırlıklı, tm isen sözel dersler ağırlıklı ders çalışacaksın. Tatillerde günde 5-6 saatten az ders çalışmayacaksın (hedefin çok yüksek ise daha fazla saat ders çalışmalısın!).

Hangi derse ağırlık vermen gerektiğini bilmen gerekiyor!

Fazla uzatmaya gerek yok aslında. Bu yazıyı okurken çalışmaya hiç başlamamış ve yeni başlamış arkadaşlar için söylüyorum kendinize deneme sınavı yapın. Hiçbir şey bilmiyoruz diyebilirsiniz ama bu genel bir deneme sınavı olacak. Hiç yapamadığınız konulara ağırlık vereceksiniz. Ve ayda en az 2-3 tane deneme sınavı yapın. Eksikleriniz görün ve o derslere daha çok yönelin (daha doğrusu o derslerin o konularına falan filan 🙂 )

Artık telefonu bir kenara bırak!

Ömründe 1 yıl ders çalışacaksın ve sonra hiç çalışmayacaksın desem hoşuna gider değil mi? Bence hoşuna gitsin şimdi beni iyi dinle. Bu sene çalışacağın ders senin hayatının mesleğini belirleyecek. Ömründe 1 yıl efendi efendi ders çalış ve hedefini, istediğin üniversiteyi kazan. Sil o Twitter miş, Facebook muş. 1 yıl sonra yeniden yüklersin merak etme 🙂

Ders çalışmaya ilk defa başladım, hangi kitapları almalıyım?

Çok güzel bir soru, ben ilk başta en zor kitapları almıştım, cahillik işte. Bir derse sıfırdan başlayacaksan o dersle ilgili en temel kitabı almalısın. Kitapçıya git sıfırdan, temelden kitapların hepsinin içeriğini incele. Hangi kitabın konu anlatımını anlıyorsan o kitaptan al. Anlayamayacağın konu anlatımını almana gerek yok, paraya yazık kardeşim. Temeli iyi atacaksın ki bina ayakta dursun.

Ders çalışma isteğim gelmiyor, bana yardım et!

Hmm, diyelim ki en sevmediğin ders matematik veya fizik. Aslında bunlar senin başarman gereken en önemli dersler. Ama sen konuyu anlamadığın için ders çalışma isteğin gelmiyor değil mi? Samimi olarak söylüyorum aç müziği, gez dolaş kafanı dağıt. Sürekli olarak ders çalışılır mı yav 🙂 Ama gezmenin, eğlenmenin bir kuralı vardır unutma 😉

Size altın bir kural daha vereyim, herkes konuyu aynı şekilde anlayamaz. Kimisi dinleyerek, kimisi izleyerek, okuyarak anlar. Sen hangi yöntemle anlıyorsan o yöntemle ders çalış.

Konuyu çalışırken anlıyorum, test çözmeye gelince kalem oynatamıyorum 🙁

Çalıştığın konuyla ilgili test çözmeden önce mutlaka çözümlü test çöz ki, öğrendiklerin aklına biraz daha otursun 🙂 Ve sonra saldır normal testlere. Soruları çözerken pes etme. Çözemediğin soruları işaretle arkadaşlarına, öğretmenlerine mutlaka çözümünü sor.

Çok Çalış Büyük Hayal Et - Ders Nasıl Çalışılır
Çok Çalış Büyük Hayal Et – Ders Nasıl Çalışılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.