Günde kaç saat ders çalışınca başarıya ulaşılır ?

Merhabalar, YGS – LYS günde kaç saat ders çalışmalıyız, kaç saat çalışınca başarıya ulaşılır gibi sorulara şimdi cevap vereceğim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bunlar kişisel fikrimdir.

Günde 8-10 saat ders çalışan öğrenciler var, bence bu aşırı fazla, size de biraz fazla gelmiştir sanırım 😀 Fakat şunu unutmamalıyız, günde kaç saat çalıştığımız önemli değil, kaç saat verimli ders çalıştığımız önemlidir. Ben inanıyorum ki günde 4-5 saat verimli ders çalışanın Türkiye’de kazanamayacağı üniversite yoktur.

Her gün ders çalışmak çok saçma geliyor bana, ara sıra kendimizi ödüllendirmeliyiz. Ben haftanın bir gününü ders çalışmıyorum. Çünkü hep ders olmaz, biraz da eğlenmek gerek değil mi ? 🙂

Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi kaç saat ders çalıştığımız değil, kaç saat verimli ders çalıştığımız önemli. Verimli ders çalışmak için mutlaka bir programa ihtiyacımız olacaktır. Ben hataya düştüm siz düşmeyin diye bunları yazıyorum. İlk başta hazır ders programlarını kullandım, fakat sonradan çalışma programı kişiseldir bunu anladım. Herkes kendi programını kendisi yazmalıdır. Haftada 3-4 ders çalışıp ve her dersten en fazla 2 konu bitirmeye çalışalım. Zaten haftada 3 – 4 ders ve her dersten 2 konu bitirirsek, YGS’yi kısa sürede bitiririz (2-3 ay). Ve sonrasında LYS maratonu başlar 😀

 

6446_verimli-ders-calisma

Bilmiyorum ne kadar doğru yazdım, ne kadar yanlış yazdım. Bende sizler gibi 2017 YGS – LYS’ye hazırlanan bir öğrenciyim. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, yorumlarınızı bekliyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.