Haziran’da Okullar Açılacak mı? Öğrencileri ne bekliyor?

Koronavirüs nedeniyle 20 yaş altı öğrenciler uzun bir süredir günlerini evlerinde geçiriyorlar. 24 Mart’tan beri okullarda kapalı ve uzaktan eğitim süreci işliyor. En çok merak edilen ise Haziran ayında okullar açılacak mı? Telafi eğitimi Haziran’da mı yoksa Eylül’de mi yapılacak?

UZAKTAN EĞİTİME 31 MAYIS’A KADAR DEVAM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Uzaktan Eğitimîn 31 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edeceğini açıklamıştı. Selçuk, alınan tüm kararların, Türkiye’deki birçok hane halkını doğrudan ya da dolaylı ilgilendirdiğinin bilincinde olduklarını dile getirerek şöyle konuşmuştu: “Çalışmalarımızı bu perspektifle en ince ayrıntısına kadar planlıyoruz. Salgının başladığı tarihten itibaren dünya ülkelerinin birçoğundan daha kısa sürede uzaktan eğitime geçme kararı almış olmanın da faydalarını şimdiden görüyoruz. Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ve Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır. Şu an çocuklarımızın en güvende olacakları yer evleri. Hepimizin elden bırakmayacağı yegane şey tedbir ve birbirimize göstereceğimiz sabır, anlayış ve dikkat. Süreç uzadıkça motivasyonun düşebileceğini, sıkılmaların olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bir an önce normalleşme adımlarını atabilmemiz, okullarımızı sağlıkla açabilmemiz, eskisi gibi okul bahçelerinde koşup, sınıflarda gülebilmemiz için bu süreci hep birlikte yönetmek durumundayız.”

LGS – YKS TARİHİ

Ziya Selçuk’a LGS Sınavı da soruldu. Selçuk, “LGS tarihiyle ilgili hafta başında yapılacak kabine toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak.” karşılığını vermişti. Hafta içinde Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat’ın YÖK Başkanı ile görüştüğünü, LGS ve YKS ‘nin Haziran’ın son haftasında yapılacağını duyurması gündem olmuştu. Bu açıklamadan sonra YÖK’ten de aksi bir haber gelmemişti. YKS ile ilgili olarak; TYT (Temel Yeterlilik Testi) 25 Temmuz’da, AYT (Alan Yeterlilik Testleri) ve YDT (YKS-Dil) ise 26 Temmuz’da yapılacağı yönünde karar alınmıştı.

TURİZMCİLER TEMMUZ’DA TATİL İSTİYOR

Son gelen bilgiler ise turizmcilerin hükümeti sıkıştırdığını gösteriyor. Turizmciler, sınavların Haziran ayında bitirilmesi ve Temmuz-Ağustos aylarında koronavirüs salgınının da hafiflemesiyle birlikte yasakların kaldırılmasını ve yaz tatilinin başlamasını istiyor. Eğer bu istek gerçekleşirse Ramazan Bayramı sonrası normalleşmeye geçilmesi ve sınavların Haziran içinde bitirilmesi yüksek ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

OKULLAR AÇILACAK MI? HAZİRAN’DA TELAFİ EĞİTİMİ OLUR MU?

Ziya Selçuk geçtiğimiz gün yaptığı açıklmada okulların açılması için tüm hazırlıkların yapıldığını, Bilim Kurulundan onay gelirse 1 Haziran’da okulları açabileceklerini belirtmişti. Bu konudaki bizim şahsi düşüncemiz Bakan’ın öğrencilerin gevşemesini engellemek için böyle bir açıklama yaptığını düşünüyoruz. Eğer salgında çok hızlı bir dişüş yaşanırsa ancak Haziran’da okulların açılma ihtimali olabileceği görülüyor. Fakat Koronavirüs salgınının diğer ülkelerdeki sürecine bakıldığında Haziran ayını bırakın Temmuz’da bile okulların açılması zor görünüyor. Bu durumda tahminimiz okulların Eylül’ün ilk haftasında açılacağı yönünde. Muhtemelen de ilk 2-3 hafta yoğun bir telfi eğitimi yapılıp Ekim başı gibi 2020-2021 eğitim öğretim yılına başlanacağını öngörüyüruz. Tabi, bu konuda resmi makamların açıklamalarını dikkatli takip etmek gerekecek. Bu konudaki yazdıklarımız resmi olmayıp, bizim şahsi düşüncelerimizdir.

SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

En çok merak edilenlerden ve tam anlaşılamamış konulardan biriside sınıf geçme sistemi. Bakan Ziya Selçuk, “Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve öğrencilerimiz not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. Dolayısıyla şu anda ikinci dönemde bir not verilmesi söz konusu değil, birinci dönemin notları geçerli. Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesinler, diyelim ki bir zayıf not olması durumu söz konusu ise herhangi bir şekilde sorumlu olarak üst sınıfa geçecekler.” demişti. Bu açıklamayla birlikte herkesin sınıfı geçeği, zayıf notu olanların ise bir üst sınıfta o dersten sorumlu tutularak sınavlarına girmek zorunda kalacağı ve sınavlarda başarılı olması halinde  ilgili dersten geçeği anlaşılıyordu. Fakat burada kafaları karıştıran devamsızlık durumunda ne olacağıydı. Bakan Selçuk bu konuyla ilgili olarak ta açıklamasına bir ekleme yaparak “Devamsızlıktan kalanlar hariç” herkes sınıfı geçecek dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.