İstanbul’a Kar Geliyor

ÖĞRENCİ BLOG tarafından tarihinde yayınlandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklıklarının salı gününden itibaren tüm yurtta hissedilir derecede azalacağını, İstanbul’a salı günü kar yağışının başlayacağını bildirdi. Yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde yoğun kar yağışı bekleniyor.

İşte Meteoroloji Genel Müdürülüğün 3 günlük hava durumu tahminleri:

İstanbul’da Kar Yağışı

İstanbul’da bugün (12.12.2016 Pazartesi) yağmur şeklinde başlayacak yağışın yarın (13.12.2016 Salı) öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şekline (Orta Kuvvette Kar) döneceği ve Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte aralıklı kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda ciddi bir örtü yapması beklenmiyor, ancak kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 cm’ye kadar örtü yapabileceği bekleniyor. Kar yağışından ötürü meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İç Anadolu’nun Doğusu ile Doğu Anadolu’nun Güney Ve Batısındaki Yoğun Kar Yağışı

Bugün akşam saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun doğusu (Kayseri, Sivas, Niğde), Doğu Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri (Toroslar, Amanos dağları ve Kahramanmaraş’ın kuzeyi) ile Doğu Anadolu’nun güney ve batısında (Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari) başlayacak kar yağışlarının; yarın (13.12.2016 Salı) akşam saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak 14.12.2016 Çarşamba günü akşam saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde etkili olması ve yerde 10-20 cm yer yer 50 cm civarında taze kar örtüsü yapması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Batı Karadeniz’de Kuvvetli ve Yer Yer Yoğun Kar Yağışı

Bugün (12.12.2016 Pazartesi) akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kar, kıyılarda yağmur şeklinde başlayacak yağışların, yarın (13.12.2016 Salı) akşam saatlerinden itibaren kıyılarda da karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği, bölgede (Sakarya, Düzce, Bilecik, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevreleri ile Bursa’nın doğu ilçeleri) kuvvetli olarak 10–20 cm, yüksek kesimlerde ise 20 -50 cm) kar örtüsü yapacağı tahmin ediliyor. Yağışın meydana getirebileceği olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve tipi şeklinde kar yağışı) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Doğu Akdeniz’de Sağanak Yağış

Bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz’de görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların; Adana, Osmaniye ve Hatay çevreleri ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 mm) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

3 Günlük Hava Tahminleri:

15122016-hava-tahmin  13122016-hava-tahmin  14122016-hava-tahmin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir