KPSS ortaöğretim sonuçları açıklanma tarihi

ÖĞRENCİ BLOG tarafından tarihinde yayınlandı

KPSS ortaöğretim sonuçları açıklanma tarihi

3 milyon 500bin kişinin girdiği ÖSYM’nin şu ana kadar yapmış olduğu en büyük sınav, 2016 KPSS sonucu öğrenciler için ne zaman açıklanacak? Açıklandığı zaman sonuçları hangi siteden ve nasıl görebileceğiz? Kamu Personeli Seçme Sınavı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu haberimizde paylaştık. İşte merak edilenler.

2016 KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

Devlet memurluğu için sınava giren adaylar 20 Kasım’da KPSS Ortaöğretim’e giriş yaptı. Sabırsızlıkla beklenen KPSS sınav sonucuyla ilgili  ÖSYM’den son dakika açıklaması geldi. Çeşitli haber sitelerinde çıkan KPSS ortaöğretim sınav sonuçları bu hafta açıklanacak haberlerinin asılsız olduğu ifade edildi. KPSS sınav sonucu açıklanır açıklanmaz ÖSYM’nin kendi sitesinde yayınlanacak. KPSS sınavının ne zaman açıklanacağı ile ilgili ise hiç bir bilgi verilmedi.

2016 KPSS SINAVININ SONUÇLARINI NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

KPSS lise ortaöğretim memurluk sınavı sonuçları ÖSYM’nin sitesinden yayınlanacak. Adaylar ÖSYM ais.osym.gov.tr adresine giriş yapmalı. KPSS adayları ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası ais.osym.gov.tr’ye ÖSYM aday şifreleri ve TC Kimlik Numaralarıyla giriş yapacaklar. KPSS ortaöğretim lise sınav sonuçları ÖSYM ais dışında başka bir yerden açıklanmayacak.

KPSS ÖĞRETİM SINAVINDA KAÇ SORU SORULDU?

2016 KPSS sınavında toplam 120 soru soruldu.

60 Soru Genel Yetenek ( 30 Soru Türkçe, 30 soru Matematik)
60 Soru Genel Kültür  (27 Soru Tarih, 18 Soru Coğrafya, 9 Soru Vatandaşlık, 6 Soru Güncel Olaylar.)

KPSS-ortaöğretim-sonuçları-açıklanma-tarihi

KPSS ortaöğretim sonuçları açıklanma tarihi

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Memur adaylarının en az sınav sonuçları kadar merak ettikleri bir diğer konu da tercihlerin başlayacağı tarih oldu. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak, net bir tarih var mı? KPSS ortaöğretim sonuçları her yıl olduğu gibi bu yıl da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanacak. KPSS sonuçlarının açıklanması ardından tercih süreci başlayacak. İşlemi hiçbir ücret ödemeden yapabilecek olan adaylar, tercihlerini kılavuzu ve açılan kadroları baz alarak gerçekleştirebilecekler. Sonuçlar gibi tercihlerle ilgili de resmi bir açıklama gelmedi ancak tercihlerin başlayacağı tarihin ÖSYM resmi sitesinden duyurulması bekleniyor.

KAÇ BİN MEMUR ALIMI YAPILACAK?

Hükümet kamu tarihin en büyük personel alımı için düğmeye bastı.
Darbe girişiminin ardından görevden uzaklaştırılan veya açığa alınan personel sayısı 70 bini geçerken bir yandan da yeni alımlar hız kazandı. 2016 KPSS sonuçlarına göre henüz ne kadar memur alınacağı açıklanmadı. Fakat yapılan çalışmalar neticesinde bu sene en yüksek memur alımının gerçekleşmesi bekleniyor.

KPSS PUANINI NASIL HESAPLARIM

ÖSYM 120 soru sormaktadır. 60 tane genel yetenek, 60 tane genel kültür. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Ve bu sayede net durumu oluşuyor. En önemli durum standart sapma konusu. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. KPSS puan hesaplamasında öngörülen bir puan sistemi mevcuttur. Klasik olarak 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla ortalama puan belli olmaktadır. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmaktadır ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak + veya – 5 puan üzerinden puan belli olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir