Meslek Liseleri Sınavsız Geçiş Kalkıyor Mu

Meslek Liselerinin Sınavsız Geçiş Hakkı Kalktı mı? 2017 yılında Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş hakkı kalkıyor mu? 2017 de Sınavsız Geçiş Olacak mı? Sınavsız geçiş yıllardır Meslek Liselerinde uygulanan ve Meslek Yüksek okullarına geçişte uygulanan bir sistemdi. Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay’ın verdiği röportaja göre Meslek liselilerin yüksek okullara sınavsız geçiş avantajı sona eriyor. Yeni uygulama ile ilgili detaylar haberimizin devamında…

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay’la yapılan röportaj:

Gülay: Öğrenciler emeklerinin karşılığını alacak
Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını belirterek, “Öğrenciler emek verecek, sınava girecek ve karşılığını alacak. Her şey üniversiteye girmek değil. Ana hedefimiz sektörün aradığı, arzuladığı iş gücünü oluşturmak.“ dedi.

Gülay, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilen Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK´larda Değişiklik Yapan Kanun ile meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını anımsattı. Bakanlığın mesleki eğitimde seferberlik başlattığını vurgulayan Gülay, ana hedeflerinin sektörün arzuladığı iş gücünü yetiştirmek olduğunu ifade etti. Gülay, meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin mesleki eğitimde devamsızlık oranları ve akademik başarıyı doğrudan etkilediğini vurgulayarak, “Öğrenciler emek verecek, sınava girecek ve karşılığını alacak. Her şey üniversiteye girmek değil. Ana hedefimiz sektörün aradığı, arzuladığı iş gücünü oluşturmak. Öğrencilerimizin (meslek liseleri) yüzde 50´ye yakını açık öğretim fakülteleri, sınavsız meslek yüksekokulu ile üniversiteye gidiyordu. İş gücüne katılım oranı yüzde 57´lerdeydi. Hedefimiz iş gücüne katılım oranını daha yukarıya çekmek ve üretime yönlendirmek.” diye konuştu.

Sınavsız Geçiş Kalktı mı ?

Geçen hafta 26 maddede mesleki eğitimi düzenleyen yasa tasarısının kabul edilerek TBMM´den geçtiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a sunulduğunu hatırlatan Gülay, şunları kaydetti: “Meslek lisesini bitirenler, meslek yüksekokullarındaki kendi alanlarındaki 2 yıllık bölümlere sınavsız olarak geçebiliyorlardı. Okul müdürleri, okul terk oranlarının yükseldiğini ve sınavsız bir üst öğrenime yerleşeceklerini bildikleri için öğrencilerin amaçsız olduğunu, derslerinde arzuladığı performansı ve okula devamı sağlayamadıklarını belirtiyorlardı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile yapmış olduğumuz görüşmede, özellikle okul müdürlerinden gelen teklif doğrultusunda sınavsız geçiş kaldırılmıştır.

2017 yılında Meslek Yüksek Okullarına Sınavsız Geçiş Kalıyor

Daha nitelikli iş gücü yetiştirilmesi adına sınavsız geçiş kaldırıldı. İki yıllık meslek yüksekokulunu tercih eden bir öğrencinin sınavda alacağı puana, kendi alanında YÖK´ün belirleyeceği bir katsayı ve ortaöğretim başarı puanının çarpımıyla ortaya çıkan puan eklenecek. Dolayısıyla bu daha adil bir düzenleme diye düşünüyoruz. Orta öğretimde daha çok çalışan bir çocuk, başarısından dolayı meslek yüksekokullara daha kolay yerleşecek. Düzenleme ile hem meslek liselerinde eğitim ve öğrenme kalitesi hem de meslek yüksekokullarından mezun olanların öğretim ve eğitim kalitesi artmış olacak.” Meslek liseleri ve meslek yüksekokullarında daha nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve yetişen iş gücünün kendi alanında çalışmasını hedeflediklerini aktaran Gülay, düzenlemenin gelecek yıldan itibaren geçerli olacağını belirtti.


One thought on “Meslek Liseleri Sınavsız Geçiş Kalkıyor Mu

  • 10 Aralık 2016 tarihinde, saat 15:20
    Permalink

    Yani? ben 12.sınıfım şuan. Seneye uygulanıcaksa bu yıl sınavsız geçiş kullanabilcek miyim?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.