Özel Eğitim Öğrencileri için EKPSS’ye Hazırlık Mobil Uygulaması

MEB, Özel Eğitim Öğrenci ve Mezunları için Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlık sürecinde destek sağlamak amacıyla iOS ve Android platformlarda kullanılabilecek “EKPSS MEBÖZEL” mobil uygulamasını hayata geçirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel eğitim öğrenci ve mezunlarının Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) hazırlık sürecine destek sağlayamak amacıyla “EKPSS MEBÖZEL” mobil uygulmasını hayata geçirdi. iOS ve Android marketlerden indirilebilen uygulamada; ders anlatımları, soru çözümü videoları gibi EKPSS hazırlık sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen pek çok içeriğin yanı sıra uygulama, interaktif kullanım özelliğine de sahip. Öğrenciler ayrıca, çözmekte zorlandığı soruları uygulama üzerinden MEB uzmanlarına göndererek cevaplara da ulaşabilecek.

En az ortaöğretim mezunu hafif düzey zihin engelli, görme engelli, işitme engelli veya bedensel engelli raporu olan bireyler için her iki yılda bir yapılan EKPSS’ye (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) girme hakkına sahip olan adaylar, aldıkları puan neticesinde belirlenen kontenjanlarda kamu personeli olarak istihdam edilebiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını sürecinde adaylara sınavlara daha verimli ve kolay bir hazırlanma imkanı sunmak için içerik geliştirerek uygulamayı kullanıma hazır hale getirdi.

Mobil uygulama, sınav kapsamındaki Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler alanındaki ders konuları özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin öğrenme özellikleri dikkate alınarak hazırlandı. Ayrıca, ara yüzün basit ve kullanışlı olmasına özen gösterildi.

Görme engelli bireyler için içerikler, ekran okuyucu programların sesletim yapabildikleri metin formatı şeklinde hazırlandı. Okuma programlarının seslendiremediği terimsel ifadeler mp3 formatında hazırlanarak uygulamaya eklendi.

Zihin engelli bireylerin ders konularını etkili öğrenebilmeleri için tüm içerikler zenginleştirildi. Sayfalar sade ve dikkat dağıtmayacak şekilde tasarlandı. Her ders konusunu pekiştiren konu örnekleri, konu sonu değerlendirme soruları, konuyla ilgili soru çözüm videoları uygulamaya eklendi.

Tüm bu içeriklerin yanı sıra uygulama interaktif olarak da kullanılabiliyor. Adaylar çözmekte zorlandıkları sorular olursa onları ekran fotoğrafı şeklinde Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına gönderebilecek. Böylelikle alanın uzmanları tarafından çözülen soruların cevaplarına ulaşabilecek.

Hazırlanan mobil uygulama IOS veya Android temalarından ücretsiz olarak indirilebilecek.

EKPSS MEBÖZEL” Uygulamasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz:

EKPSS MEBÖZEL iOS (indirmek için tıklayınız…)

EKPSS MEBÖZEL Android (indirmek için tıklayınız…)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.