LGS Paragraf ve Ana Düşünce Soruları Çözme Teknikleri-1

LGS’de Türkçe paragrafta anlam ve paragraf ana düşünce nasıl bulunur sorularını en başarılı şekilde çözmeniz amacıyla geliştirmiş olduğumuz en etkin çözme teknikleri ve püf noktalarını bir yazı dizisi altında topladık. Yazı dizimizin birincisini ve videolu çözüm teknikleri anlatımlarına ulaşmak için tıklayınız…

LGS Türkçe sorularının büyük bir bölümü paragraf sorularından oluşmaktadır. Bundan dolayıda internette en çok aranan konu başlıklarından birisi durumundadır. Yazımızda size lgs türkçe sınavlarındaki paragraf sorularını başarılı bir şekilde çözmenize yarayacak önemli ip uçlarını paylaşacağız.

Paragraf sorularının içerisinde de en çok paragrafta anlam soruları karşımıza çıkar. Paragrafta anlam soruları genel paragraf sorularının yüzde yetmiş beşini oluşturur desek yanlış söylemiş olmayız. Şimdi ilk ipucunu paylaşalım.

İpucu 1: Okuduğumuz paragrafı cevaplarken paragrafın neyi anlatmak istediğine bakmayıp ne anlatmak istediğine odaklanmalıyız.

İpucu 1’deki çözme tekniğinde özetle anlatmak istediğimiz konuyu açarsak şöyle yorumlayabiliriz. Eğer okuduğumuz paragrafın neyi anlatmak istediğine bakarsak ana düşünce veya yardımcı düşüncelere ulaşabiliriz ama konusuna ulaşamayız.

İpucu 2: Ana düşüncesini bulmak istediğiniz paragrafın ilk cümlesi öznel özellik gösteriyorsa bu cümle cevabını aradığınız ana düşüncedir.

Yukarıdaki ipucu, çözme teknikleri arasında en etkili olanların başında gelmektedir.

İpucu 3: Ana düşüncesini bulmaya çalıştığımız paragrafın ilk cümlesi nesnel özellik gösteriyorsa genellikle ana düşünce son cümle içerisinde yer alır.

TONGUÇ Akademi LGS Paragrafda Anlam Bulma Videolu anlatım

Yazı dizimizi sonuna kadar takip ettiğinizde Türkçe paragraf soruları artık sizin gözünüzde daha kolay anlaşılır ve çözülebilir olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.