YKS Okul Birincisi Kontenjanı ve Yerleştirme İşlemleri

YKS Okul Birincisi Kontenjanı nedir? Kimler yararlanabilir? Hangi üniverisitelerde okul birincisi kontenjanı bulunur? Okul birincileri YKS’de nasıl yerleştirilir? Okul birincilerine puan verilir mi?

YKS Okul Birincisi Kontenjanı nedir?

Liseyi birincilikle bitiren öğrenciler için üniversitelerde “Okul Birincisi Kontenjanı” adı altında özel kontenjan bulunmaktadır. Bu kontenjandan yalnızca mezun olunan yıl yararlanılabilir. 2019 yılında okul birincisi olarak mezun olmuş bir öğrenci 2019 YKS’de Okul Birincisi kontenjanından yararlanabilir fakat 2020 ve sonraki yıllarda bu kontenjandan yararlanamaz.

Not: Okul birincileri için özel kontenjan söz konusu olup, ek bir puan verilmez!

Okul Birincisi YKS’ye Nasıl Yerleştirilir?

Okul birincileri, genel kontenjan (öncelikle) ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilmektedir. ÖSYM’nin YKS yerleştirme sistemi önce öğrenciyi normal öğrenci gibi kabul ederek genel kontenjandan puanına göre yerleştirme işlemi yapar. Eğer öğrencinin puanı tercih ettiği bölüme yetiyor ve normal bir şekilde yerleşiyorsa sistem bu kontenjanı kullanmaz. Öğrencinin puanı tercih ettiği yerden düşükse sistem üniversitelerin ilgili bölümlerindeki okul birincisi kontenjanılarına bakarak yerleştirme yapar.

Örnek: Bir programın okul birinicisi kontenjanı 3 olsun. Bu programa genel kontenjandan yerleşemeyen 5 okul birincisi öğrenci başvuru yaptığında sistem puan sırasına yüksekten düşüğe göre ilk 3 sıradaki öğrenciyi ilgili programa yerleştirir.

* Okul Birincisi Kontenjanı her programda bulunmaz
* Okul Birincisi Kontenjanı tercih kılavuzunda “OK.BİR.KONT.” sütününda belirtilir.
* Okul Birincisi kontenjanı sınırlıdır. Öğrenci tüm tercihlerini yüksek puanlı yerlerden yazarsa, puanı yeterli olmayıp yerleşemeyebilir. Bu haktan bilinçli yarlanmak gerekir.

Okul Birincisi Kontenjanı Ne Zaman Açıklanır?

Okul Birincisi Kontenjanı YKS Sınavları yapıldıktan sonra “YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” ile ilan edilir.

2020 YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

2020 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu henüz yayımlanmadı.

2019 yılı YKS PRogramları Okul Birincisi Kontenjanlarını aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.